dr Altmets

Antibiootikumid

Esimese antibiootikumi, penitsilliini, avastamisest on möödunud pea 100 aastat. Täna on kasutusel suur hulk erinevaid antibiootikume, mis on abiks nii meditsiinis kui põllumajanduses. Ent seoses laialdase kasutusega on tekkinud ka tõsine probleem: antibiootikumresistentsus. Aasta esimeses "Tervisepooltunnis" on külas Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse juhataja dr Mait Altmets, kes räägib antibiootikumide vastutustundlikust kasutamisest. Varsti on möödunud 100 aastat penitsilliini, esimese antibiootikumi avastamisest.

Loe lähemalt
Talving

Mask kaitseb

16. novembrist kehtib riigis maski kandmise kohustus, ent ühiskonnas leviv poleemika pärsib rakendatud meetme efektiivsust. Millised on poolt- ja vastuargumendid? Uues saates räägime maski kandmise olulisusest Regionaalhaigla juhatuse liikme ja ülemarsti dr Peep Talvinguga. „Maskid mitte ainult ei piira nakkuse levitamist, vaid vähendavad ka nakatunult saadavat doosi, mis võib anda asümptomaatiliselt kulgeva haiguse. Kui palju on meil tarvis uuringuid selleks, et teada, kas turvavöö päästab meid liikluses õnnetusest, kas päästevest on efektiivne? Kui palju on meil vaja randomiseeritud uuringuid? Tähtsaim meede on hoida distantsi, kuid kui see pole näiteks kinos, teatris või poes võimalik, siis peame kandma maski,“ kinnitab dr Talving.

Loe lähemalt
dr Kukk

Tervisepooltunni episood: Eesnäärmevähk

November on meeste tervise kuu. Vähiregistri andmetel registreeriti 2017. aastal Eestis 8779 uut vähi esmasjuhtu, neist 4425 meestel ja 4358 naistel. Meeste kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja oli eesnäärmevähk, mis moodustas 25% kõigist vähijuhtudest. Haiguse prognoos sõltub inimese vanusest, üldisest tervislikust seisundist ja kasvaja staadiumist haiguse diagnoosimisel. Algfaasis on eesnäärmevähk edukalt ravitav. Tänases saates räägime lähemalt eesnäärmevähi riskifaktoritest, diagnostikast ja tänapäeva ravivõimalustest.

Loe lähemalt
Apteek

Tervisepooltunni episood: Haiglaapteek

Hooaja esimeses Tervisepooltunnis räägime Regionaalhaigla apteegi juhataja Kristjan Kongi ja juhataja asetäitja Marko Urbalaga haiglaapteegi ülesannetest ja eripäradest. Saame teada, milliseid ravimeid valmistatakse haiglas kohapeal ja mis rolli mängib haiglaapteek ravimiuuringutes.

Loe lähemalt
dr Maigi Eisen

Tervisepooltunni episood: Nahavähk

Ilusate suveilmadega on taas võimalus päikest võtta ning D-vitamiini püüda, kuid kuidas teha seda oma tervist ohtu seadmata?

Loe lähemalt
dr Mariken Ross

Tervisepooltunni episood: Verehaigused

Uues episoodis teeme juttu verehaigustest hematoloog-ülemarst-keskuse juhataja dr Mariken Rossiga.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla · Tervisepooltund episood 31: Verehaigustest dr Mariken Rossiga   Mida kujutavad endast verehaigused, kui sagedased need on ja millised o

Loe lähemalt
Dr Tiit Suuroja

Tervisepooltunni episood: Vähiravi

Regionaalhaigla Tervisepooltunni 18. episoodis kõneleb üldkirurg-vanemarst dr Tiit Suuroja vähiravist.

Loe lähemalt
Pille Sillaste

Tervisepooltunni episood: Palliatiivravi

Regionaalhaigla taskuhäälingu 16. episoodis on fookuses palliatiivravi ehk kuidas patsienti toetada raviteekonnal läbi hingeabi. Saates on külas taastus- ja palliatiivravikliiniku juhataja Pille Sillaste.     Sõna palliatiivravi ei pruugi olla kõigile tuttav.

Loe lähemalt
Kiiritusmasin

Tervisepooltunni episood: Eesnäärmevähk

Küsimustele vastab Regionaalhaigla onkoloog-ülemarst Dr Helis Pokker   Kui ohtlik ja levinud eesnäärmevähk on? Enim surmasid põhjustab kopsuvähk, teisel kohal on soolevähk. Eesnäärmevähk on aga meeste seas enim esinev ja diagnoositud vähivorm.

Loe lähemalt
dr Helis Pokker

Tervisepooltunni episood: Munandivähk

Küsimustele vastab Regionaalhaigla onkoloog-ülemarst Dr Helis Pokker.   Käes on novembrikuu, teisisõnu movembrikuu, mis keskendub eelkõige meeste tervisele. Räägime munandivähist, mis on meeste haigus ja seetõttu talle ka novembris rohkem tähelepanu pööratakse.

Loe lähemalt