dr Olav Tammik

Maovähk

Kuidas hoiduda maovähist ja maosōbralikult toituda? Tänases saates räägime maovähist. Stuudiosse on palutud Regionaalhaigla üld- ja onkokirurgia keskuse juht dr Olav Tammik. Maovähi varajases staadiumis on see hõlpsamini ravitav. Kaugemale arenenud maovähi puhul peab sekkuma kirurgiliselt. Maovähi peamisteks tekkepõhjusteks on ühekülgne toitumine ja soola ning säilivuseks töödeldud toiduainete liigne tarbimine. Saatejuht on Stina Eilsen, head kuulamist.

Loe lähemalt
Tohver

Noorte arstide väljakutsetest

Seekordses Tervisepooltunni episoodis on teemaks noored arstid ja nende väljakutsed Eesti meditsiinisüsteemis. Stuudios on kaks külalist - dr Kristo Erikson (KE), Regionaalhaigla juhatuse liige ja ülemarst ning Priit Tohver (PT), kestliku arengu teenistuse juht. Vestlust juhib Stina Eilsen (SE).

Loe lähemalt
ve

Veipimine ja e-sigaretid

Räägime veipimisest ja e-sigarettidest: Kuidas aidata lapsi ja noori, kes on langenud nikotiini lõksu? Mis oleks põhilised nõuanded tubakast loobumise teekonnal?

Loe lähemalt
dr Putnik

Kuidas ära tunda ohtlikke muutusi nahal?

Kauaoodatud päikeselised ilmad on taas kohal ning meelitavad inimesi päikest võtma ja D-vitamiini ammutama. Paraku kaasneb liigse päevitamisega mitmeid terviseriske, neist üks ohtlikumaid on melanoom. Tervisepooltunnis on külaliseks Regionaalhaigla onkoloog-vanemarst dr Kadri Putnik, kes annab nõu kuidas end päikese eest kaitsta ja räägib lahti, milline haigus on melanoom. Kas üldse tasub päevitada? Mille eest päikesekaitsekreemid meid tegelikult kaitsevad?

Loe lähemalt
Tormi Kool, Alvar Andres Virkus

Kiirabiõe elukutsest - rõõmud ja väljakutsed

Mehed õenduses ja kolleegid kiirabikeskuses Tormi Kool ja Alvar Andres Virkus, jagavad oma teekonda Regionaalhaigla Tervisepooltunni podcastis. Teevad juttu põnevatest sündmustest oma igapäevatöös, väljakutsetest ja rõõmudest. Stina Eilsen Kuidas te õendusse jõudsite, oli see pikalt kaalutletud otsus või juhuslik valik? Virkus: Minu nagu ka suurema osa Eesti meessoost õdede karjäär sai alguse eesti kaitseväes, kui õppisin seal parameedikuks. Peale kaitseväge läksin parameedikuna tööle Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskusesse.

Loe lähemalt
Taskuhääling

Kuidas toetada noorte vaimset tervist?

Seekordses saates räägime Seewaldi psühhiaatriahaigla pereterapeut Kadri Raid-Lauri, kliiniku sotsiaaltöötaja Kristiina Kooritsa ja vaimse tervise õe Mare Sergiga. Spetsialistid jagavad nõu, kuidas saavad vanemad suhteid lastega parandada, usaldust luua ning kuulamist õppida. Lisaks saab näpunäiteid eelseisvate pühade ja teiste perekondlike kokkutulemiste rahumeelseks kulgemiseks. Vestlusringist jääb kõlama mõte, kui oluline on oma lapse jaoks olemas olla ja üldisemalt vaimse tervise eest hoolt kanda.

Loe lähemalt
dr Marge Kütt

Vereanalüüsidest

Seekordses episoodis vestleme Regionaalhaigla laboratooriumi juhataja dr Marge Kütiga vereanalüüsidest. Milliseid näitajaid peaks oma tervisest hooliv inimene regulaarselt jälgima? Mida saab tänapäeval vereanalüüsi abil diagnoosida? Kas tulevikus saavad inimesed ise kodus endalt vereproovi võtta ja laborisse saata? Miks pole näpuotsast verevõtmine kõige mõistlikum? Lisaks nende küsimuste vastustele saab kuulaja näpunäiteid ka selle kohta, kas enne verevõttu peab paastuma või mitte.

Loe lähemalt
dr Roht

Geneetika – lahutamatu osa vähiravist

Meditsiinigeneetikast on saanud vähiravi lahutamatu osa. Aasta viimases „Tervisepooltunnis” on külaliseks Regionaalhaigla meditsiinigeneetik dr Laura Roht ja teemaks pärilike kasvajate teket põhjustavad geenimuutused. Millist rolli mängib geneetika vähiravis? Millistele inimestele oleks soovitatav teha geneetiline uuring, et välja selgitada vähki haigestumise tõenäosus? Millal tasub kaaluda rinnavähi riskist tulenevalt rindade profülaktilist eemaldamist? Kas rinnavähk ohustab ka mehi? Milline on Eesti geneetiliste uuringute tase võrreldes maailma tippudega? 

Loe lähemalt
labor

Kuidas analüüsitakse laboris viiruseid?

Kas täiesti terve inimese analüüsid saab tõesti laboris näiteks PCR-meetodil positiivseks „keerutada“? Milline on üldse tänapäevane haiglalabor, mida seal tehakse ja kes on inimesed, kes seal töötavad? Milliste meetoditega erinevaid haigustekitajaid tuvastatakse? Kõigest sellest räägivad saates Põhja-Eesti Regionaalhaigla molekulaardiagnostika labori spetsialistid Kedy Medar ja Karl Mitt.

Loe lähemalt
doonorlus, vereloovutus, verekeskus, regionaalhaigla

Doonorlusest

Iga loovutatud veredoos aitab päästa kellegi elu. Et tähistada 80 aastat veredoonorlust ja arutleda vereloovutuse oleviku ja tuleviku üle, on saates külas Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellep ja Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse juhataja dr Helve König. Saame teada, kuidas on korraldatud verekeskuse töö ja mille alusel doonoreid verd loovutama lubatakse. Mis juhtub siis, kui verekeskuses sobivat verd saadaval pole? Kuidas on tagatud doonorivere ohutus patsiendile? Miks on vereloovutus heategevuspõhine ning mida kujutab endast afereesidoonorlus?

Loe lähemalt
Dr Ilona Muoni

Nukleaarmeditsiin

Nukleaarmeditsiin on arstiabi valdkond, mis kasutab väikeses koguses radioaktiivset ainet erinevate haiguste, sealhulgas vähiravi, südamehaiguste, seedetrakti, endokriinsete ja neuroloogiliste häirete ning muude organismis esinevate kõrvalekallete raviks. Mis aga peitub keerulise termini taga ja kuidas ravimeetod toimib? Kas nukleaarmeditsiini näol on tegemist alternatiiviga onkokirurgiale? „Tervisepooltunnis” on külas Regionaalhaigla radioloogia osakonna juhataja dr Ilona Muoni.

Loe lähemalt
dr Pärtelpoeg

Päevakirurgia

Tänu põhjalikule ettevalmistusele lubatakse patsient päevakirurgia osakonnast koju juba samal päeval. Uues saates vastab Regionaalhaigla operatsioonikeskuse juhataja Markko Pärtelpoeg päevakirurgiat puudutavatele küsimustele ja selgitab põhjalikult patsienti eesootavat teekonda. Kuidas on korraldatud valuravi? Kuhu pöörduda probleemide ilmnemisel?

Loe lähemalt
dr pärtelpoeg

Anesteesia

Anesteesia on tundlikkuse väljalülitamine, mida kasutatakse operatsioonide ja valulike protseduuride puhul. Uues saates sukeldumegi süvitsi anestesioloogi igapäevatöösse. Räägime anesteesia liikidest, sobiva narkoosiplaani koostamisest ning anestesioloogi ja patsiendi vahelise koostöö olulisusest.

Loe lähemalt
reanimobiil traumakeskus kiirabi

Millal kutsuda kiirabi?

Millal kutsuda kiirabi ja kuidas kiirabi tööd hõlbustada? Õnnetus ei hüüa tulles ning ootamatult võib inimese enda või tema lähedase tervislik seisund vajada kiiret arstiabi. Sageli on aga raske hinnata, kas kannatanut saaks ravida koduste vahenditega, ise haiglasse transportida või tuleb tõesti välja kutsuda kiirabibrigaad. Tänases ’’Tervisepooltunnis“ vestleme Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Lilian Läätsega, kes annab soovitusi, kuidas muuta kiirabimeeskonna töö võimalikult lihtsaks.

Loe lähemalt
dr Altmets

Antibiootikumid

Esimese antibiootikumi, penitsilliini, avastamisest on möödunud pea 100 aastat. Täna on kasutusel suur hulk erinevaid antibiootikume, mis on abiks nii meditsiinis kui põllumajanduses. Ent seoses laialdase kasutusega on tekkinud ka tõsine probleem: antibiootikumresistentsus. Aasta esimeses "Tervisepooltunnis" on külas Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse juhataja dr Mait Altmets, kes räägib antibiootikumide vastutustundlikust kasutamisest. Varsti on möödunud 100 aastat penitsilliini, esimese antibiootikumi avastamisest.

Loe lähemalt
Talving

Mask kaitseb

16. novembrist kehtib riigis maski kandmise kohustus, ent ühiskonnas leviv poleemika pärsib rakendatud meetme efektiivsust. Millised on poolt- ja vastuargumendid? Uues saates räägime maski kandmise olulisusest Regionaalhaigla juhatuse liikme ja ülemarsti dr Peep Talvinguga. „Maskid mitte ainult ei piira nakkuse levitamist, vaid vähendavad ka nakatunult saadavat doosi, mis võib anda asümptomaatiliselt kulgeva haiguse. Kui palju on meil tarvis uuringuid selleks, et teada, kas turvavöö päästab meid liikluses õnnetusest, kas päästevest on efektiivne? Kui palju on meil vaja randomiseeritud uuringuid? Tähtsaim meede on hoida distantsi, kuid kui see pole näiteks kinos, teatris või poes võimalik, siis peame kandma maski,“ kinnitab dr Talving.

Loe lähemalt
dr Kukk

Tervisepooltunni episood: Eesnäärmevähk

November on meeste tervise kuu. Vähiregistri andmetel registreeriti 2017. aastal Eestis 8779 uut vähi esmasjuhtu, neist 4425 meestel ja 4358 naistel. Meeste kõige sagedasem pahaloomuline kasvaja oli eesnäärmevähk, mis moodustas 25% kõigist vähijuhtudest. Haiguse prognoos sõltub inimese vanusest, üldisest tervislikust seisundist ja kasvaja staadiumist haiguse diagnoosimisel. Algfaasis on eesnäärmevähk edukalt ravitav. Tänases saates räägime lähemalt eesnäärmevähi riskifaktoritest, diagnostikast ja tänapäeva ravivõimalustest.

Loe lähemalt
Apteek

Tervisepooltunni episood: Haiglaapteek

Hooaja esimeses Tervisepooltunnis räägime Regionaalhaigla apteegi juhataja Kristjan Kongi ja juhataja asetäitja Marko Urbalaga haiglaapteegi ülesannetest ja eripäradest. Saame teada, milliseid ravimeid valmistatakse haiglas kohapeal ja mis rolli mängib haiglaapteek ravimiuuringutes.

Loe lähemalt
dr Maigi Eisen

Tervisepooltunni episood: Nahavähk

Ilusate suveilmadega on taas võimalus päikest võtta ning D-vitamiini püüda, kuid kuidas teha seda oma tervist ohtu seadmata?

Loe lähemalt
dr Mariken Ross

Tervisepooltunni episood: Verehaigused

Uues episoodis teeme juttu verehaigustest hematoloog-ülemarst-keskuse juhataja dr Mariken Rossiga.  Põhja-Eesti Regionaalhaigla · Tervisepooltund episood 31: Verehaigustest dr Mariken Rossiga   Mida kujutavad endast verehaigused, kui sagedased need on ja millised o

Loe lähemalt
Dr Tiit Suuroja

Tervisepooltunni episood: Vähiravi

Regionaalhaigla Tervisepooltunni 18. episoodis kõneleb üldkirurg-vanemarst dr Tiit Suuroja vähiravist.

Loe lähemalt
Pille Sillaste

Tervisepooltunni episood: Palliatiivravi

Regionaalhaigla taskuhäälingu 16. episoodis on fookuses palliatiivravi ehk kuidas patsienti toetada raviteekonnal läbi hingeabi. Saates on külas taastus- ja palliatiivravikliiniku juhataja Pille Sillaste.     Sõna palliatiivravi ei pruugi olla kõigile tuttav.

Loe lähemalt
Kiiritusmasin

Tervisepooltunni episood: Eesnäärmevähk

Küsimustele vastab Regionaalhaigla onkoloog-ülemarst Dr Helis Pokker   Kui ohtlik ja levinud eesnäärmevähk on? Enim surmasid põhjustab kopsuvähk, teisel kohal on soolevähk. Eesnäärmevähk on aga meeste seas enim esinev ja diagnoositud vähivorm.

Loe lähemalt
dr Helis Pokker

Tervisepooltunni episood: Munandivähk

Küsimustele vastab Regionaalhaigla onkoloog-ülemarst Dr Helis Pokker.   Käes on novembrikuu, teisisõnu movembrikuu, mis keskendub eelkõige meeste tervisele. Räägime munandivähist, mis on meeste haigus ja seetõttu talle ka novembris rohkem tähelepanu pööratakse.

Loe lähemalt