Ennetus

Enda tervise eest saab hoolt kanda jälgides lihtsaid üldtuntud tervisetõdesid.

Vaata edasi Vaata edasi

Ennetusel on vähist hoidumisel väga oluline osa. Regionaalhaiglasse saab tulla vähiennetusel olulistele sõeluuringutele, rinnakabinettidesse ning osaleda erinevatel nõustamisteenustel.

Meil on võimalik

  • osaleda sõeluuringutel,
  • külastada rinnakabinette nii Regionaalhaiglas kui ka Läänemaa Haiglas,
  • külastada naistehaiguste polikliinikut, kus rinnakaebuste osas nõustab naisi ämmaemand (täpsem info registratuurist),
  • vaktsineerida inimese papilloomviiruse (HPV) vastu,
  • pöörduda suitsetamisest loobumise kabinetti, et saada kasulikke nippe, kuidas suitsetamine maha jätta,
  • psühholoogide juures stressi ja depressiooni maandamiseks nõuandeid koguda.

     

Vähki aitavad ennetada lihtsad ning kergesti jälgitavad põhitõed

Tasakaalustatud toitumine aitab vähendada lisaks kasvajate tekkeriskile ka südamehaiguste, insuldi ja diabeedi tekkeriski. Samuti aitab see püsida tervislikus kehakaalus.

Uuringud kinnitavad, et sõeluuringutel osalemine vähendab haigestumisriski. Sõeluuringud on hea võimalus enda tervise kontrollimiseks ning kindlustunde saamiseks. Regionaalhaiglas saab osaleda emakakaelavähi, rinnavähi ning soolevähi sõeluuringutes.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine seotud vähemalt 25 haiguse tekkega ning tubakatarvitamist peetakse maailmas suurimaks surmade põhjustajaks. Pole ühtegi organit, mida tubakakeemia ei kahjustaks.

Tubakas on kantserogeense toimega, põhjustades vähki vähemalt 12 erinevas kehapiirkonnas: kopsudes, suuõõnes, ninaõõnes, paranasaalsiinustes, neelus, kõris, söögitorus, pankreases, maos, maksas, neeruvaagnas, põies. Samuti põhjustab tubakas verevähki.

Tubaka tarvitamine põhjustab 40% südame-veresoonkonnahaigustest (infarkt), 80% kroonilisest obstruktiivsest kopsuhaigusest ja 90% kopsuvähist. Tubaka tarvitamisest hoidumisel on 40% neist haigustest ennetatavad.

Tulge nõustamisele! Regionaalhaigla suitsetamisest loobumise nõustamise kabinetis, kus osutame Tervise Arengu Instituudi partnerina tubakast loobumise nõustamise teenust, töötavad eriettevalmistuse saanud õed. Teenust osutatakse ilma saatekirja ja visiiditasuta nii kindlustatud kui ka kindlustamata isikutele sõltumata vanusest. Registreeruge telefonil 617 2060.

Rinnakabineti õde-nõustaja vastuvõtule saab registreeruda telefonil 617 1049 või digiregistratuuri kaudu.

Läänemaa haiglas asuvale rinnakabineti vastuvõtule saab registreeruda läbi perearsti või Läänemaa haigla naistenõuandla arsti vastuvõtu. Sõeluuringule saab registreeruda Läänemaa haigla registratuuri telefonil 472 5800. 

  • Vältige ülemäärast stressi ning olge positiivne
Ennetus ja toitumine

Toitumine

Ebatervislik eluviis ja sellega seotud harjumused kahjustavad meie tervist. Kasvaja teke on keerukas protsess, mida mõjutavad mitmed tegurid. Tervislik toitumine ja eluviis ei kõrvalda riski kasvaja tekkeks, kuid vähendab seda märkimisväärselt.
Loe lähemalt
Sõeluuringud

Sõeluuringud

Sõeluuringu eesmärk on avastada vähk võimalikult varajases staadiumis.
Loe lähemalt
Regionaalhaigla rinnakabinetid

Rinnakabinet

Regionaalhaigla rinnakabinet on mõeldud igas vanuses naistele, kellel on rinna-alaseid muresid või küsimusi.
Loe lähemalt
Suitsetamisest loobumise kabinet

Suitsetamisest loobumine

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on tubakatarvitamine seotud vähemalt 25 haiguse tekkega ning tubakatarvitamist peetakse maailmas suurimaks surmade põhjustajaks. Pole ühtegi organit, mida tubakakeemia ei kahjustaks
Loe lähemalt