Kirurgiline ravi on vähikolde või vähikollete eemaldamine kirurgiliselt ehk operatsiooni teel. See on peamine ravivõimalus patsientidele, kellel ei ole vähk levinud algkoldest kaugemale teistesse kehapiirkondadesse.
Operatsiooni käigus eemaldatakse vähkkasvaja ja selle ümber paiknevat tervet kudet, et kindlasti eemaldada kogu kasvaja. Sageli eemaldatakse ka lähedal paiknevad lümfisõlmed. Operatsiooni ulatus sõltub kasvaja tüübist, levikust ja paiknemisest. Sõltuvalt kasvaja olemusest võib kirurgiline ravi olla ainuke raviviis, kuid vajadusel võidakse seda kombineerida kiiritus- ja keemiaravi või teiste ravimeetoditega. Teiste raviviiside kasutamise vajadus selgitatakse välja operatsiooni käigus eemaldatud kasvajakoe uuringute põhjal. Alati ei ole võimalik eemaldada kogu kasvajat, sel juhul eemaldatakse osa kasvajast ning jätkatakse ravi kiiritus- või keemiaraviga. Vahel on vaja kiiritus- või keemiaravi teha enne kirurgilist ravi, et vähendada kasvaja suurust ja pidurdada levikut. Operatsiooni võidakse kasutada ka vähisiirete ehk metastaaside eemaldamiseks.
Kirurgiline ravi Regionaalhaiglas
Regionaalhaigla kirurgiakliinik on Eestis suurima kogemuse ja töömahuga keskus onkoloogiliste diagnoosidega haigete kirurgilises ravis. Regionaalhaiglal kui Eesti Onkoloogiakeskuse järjepidevuse edasikandjal on juhtiv roll onkokirurgia arengus Eestis. 2016. aastal opereerisime kirurgiakliiniku statsionaaris 2810 onkoloogilist haiget. 2011. aastal toimus ka üldkirurgide kitsam organpõhine subspetsialiseerumine. Kõigi onkoloogiliste paikmete puhul rakendame tänapäevast radikaalset kirurgiat sageli koos samaaegse rekonstruktiivkirurgiaga. Kui haiguse levik võimaldab, kasutame kõrgtehnoloogilist miniinvasiivset ja organsäästvat kirurgiat, et säilitada maksimaalselt patsientide elukvaliteeti. Endoskoopilise kirurgia vallas oleme mitme operatsioonimeetodi juurutamisel Eestis pioneerid.
Koos teiste erialade esindajatega toimuvad multimodaalsed konsiiliumid ja ravi (sh onkokirurgia, süsteem-, kiiritus-, valu- ja palliatiivravi). Multimodaalsete paikmepõhiste töögruppide juhtimisel konsiiliumites, röntgen - koosolekutel ja patoloogiaseminaridel tehakse igale patsiendile parim võimalik ravivalik. Tulenevalt haiguse lokalisatsioonist ja levikust on kirurgiline ravi sageli kombineeritud neoadjuvantse ja adjuvantse süsteem- või kiiritusraviga. Uutest tehnoloogiatest kasutame hüpertermilist intraperitomaalset kemoteraapiat (HIPEC), raadiofrekvents ablatsiooni (RFA), krüoablatsiooni (Cryo), brahhüteraapiat. Meil on suurim kogemus Eestis endoskoopiliselt teostatavate radikaalsete onkoloogiliste operatsioonide vallas (jämesool, eesnääre jne).