Kõrivähk on kõige sagedamini esinev pea- ja kaelapiirkonna kasvaja. Peamiselt on tegemist meeste haigusega, kuid on täheldatud ka naiste haigestumuse tõusu. Kõrivähi peamised riskitegurid on alkoholi tarvitamine ja suitsetamine, eriti aga nende koostoime. Teatud mõju arvatakse olevat mitmetel keemilistel ainetel (propüülalkohol, puutolm, kemikaalid tekstiilitööstuses) ja kiirgusel. Võimalik on mõnede viiruste kaasmõju.
Haiguse sümptomid
Haiguse esmassümptomid on tavaliselt mittespetsiifilised ja ebamäärased, nagu nõrkus, väsimus, köha ja kaalulangus. Iseloomulikud sümptomid on hääle muutus, neelamistakistus, vilistav hingamine ja kõrvavalu. Haiguse prognoos sõltub õigeaegsest ja täpsest diagnoosist ning radikaalse ravi läbiviimise võimalusest. Oluline on haige kaela- ja peapiirkonna vaatlus ning palpeerimine (käega komplemine). Leitud tihenditest võetakse uuringuks koematerjali. Rakendatakse endoskoopilisi uurimismeetodeid, nagu bronhoskoopiat (hingamisteede sisepinna vaatlus). Pea-kaelapiirkonda uuritakse ultraheliga, mis on ka parim meetod kaela lümfisõlmede hindamiseks. Vajaduse korral täpsustatakse haiguspiirkonna leidu ja siirete olemasolu kompuutertomograafia abil ning röntgeniülesvõtetega kopsudest, ka kõhuõõnest.
Ravi
Tervistav ravi on kirurgiline, kuid selle kasutusvõimalused on kõripiirkonnas piiratud. Palju oleneb kasvaja täpsest asukohast ja suurusest ning elutähtsate elundite haaratusest. Kasvaja täielik eemaldamine on võimalik haiguse algstaadiumis. Piirkonna operatsioonid teeb keeruliseks ka kosmeetiline tulemus ning vajadus säilitada elundite talitlus. Plastilised ja rekonstruktiivsed operatsioonid on tarvilikud ja võimalikud teatud ajavahemiku järel pärast kasvaja ulatuslikku eemaldamist. Väikeste kasvajate ravis saab mõnikord edukalt kasutada säästvaid laserkirurgilisi operatsioone.
Kirurgilist ravi rakendatakse ka kaugele arenenud kõrivähi põhjustatud tüsistuste (valud, verejooks, neelamis- ja hingamistakistus jt) leevendamiseks. Levinud kasvaja puhul on näidustatud kiiritus- ja keemiaravi, mida kombineeritakse üldise toetava raviga. See aitab leevendada vaevusi ja kõrvaldada mõningaid tüsistusi (surve naaberelundeile). Kiiritusravi eelis on elundite talitluse parem säilimine, mistõttu seda kasutatakse edukalt ka algstaadiumis kõrivähi ravis. Samuti rakendatakse kiiritusravi kasvaja taastekkimisel pärast operatsiooni.
Paranemine
Haiguse prognoos sõltub kasvaja arengustaadiumist (eriti lümfisõlmede haaratusest kõrivähi avastamisel). Väga oluliselt mõjutab tulemust ka asjaolu, kas vähki põhjustanud tegurite mõju jätkub või mitte (keemilised ained, suitsetamine ja alkoholi kuritarvitamine).