EPL: Uus vähiravim andis Saaremaa mehele tervise tagasi

EPL: Uus vähiravim andis Saaremaa mehele tervise tagasi


Viimases staadiumis neeruvähki põdenud patsient tervenes tänu uuele ravimile, mida tulevast aastast rahastab riik.
Kuressaare mees Maido ei osanud kolm aastat tagasi aimatagi, mis võib põhjustada tema üha kehvemat enesetunnet. Kui teedeehitusel töötava Maido tervis juba väga nõrgaks jäi ja pea ringi käima hakkas, läks ta Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonda. „Tohter saatis mind igaks juhuks kompuutrisse, sest talle tundus, et peab midagi ikka viga olema,” meenutas 56-aastane Maido, kes on nii isa kui ka vanaisa.

„Kompuurist saadeti mind kohe teiste arstide juurde ja olingi juba Tallinnas operatsioonil,” kirjeldas Maido kiiresti toimunud sündmusi. Selleks ajaks, kui ta arsti juurde läks, oli tal juba kaugele arenenud neeruvähk. Vähk oli peale ühe neeru juba tunginud ka kopsu. Kõigepealt lõigati välja haigestunud neer ja seejärel opereeriti kopsu. Teine neer on alles ja terve.

„Enesetunne pärast operatsioone eriti ei muutunud, nõrkus oli ikka küljes,” nentis Maido. Vähk oli oma kombitsad siiski laiali ajanud ja võimutses endiselt kehas edasi.

 

Tervis läks veel hullemaks

Siis võttis Maidoga ühendust PERH-i onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku keemiaravi keskuse juhataja onkoloog dr Helis Pokker. Algas ravi kasvajavastaste n-ö märklaudravimitega. Kuigi osa neist mõjus patsiendi üldisele enesetundele halvasti, ravi siiski jätkati. „Tuleb kõik need halvad asjad üle elada, sest ikka loodad. Liigutama peab ennast,” märkis Maido.

„Neeruvähk ei allu traditsioonilisele keemiaravile ja enne uute märklaudravimite kasutusele võtmist oli võimalus patsienti aidata väike,” ütles dr Pokker. Raskeks teeb neeruvähi avastamise seegi, et sümptomeid sel kasvajal esialgu õieti ei olegi. Valu hakkab inimene tundma alles siis, kui vähk on juba väga suur. Väiksemad kasvajad avastatakse sageli juhuleiuna.

Iga kolme kuu tagant tuli Maidol käia Tallinnas arsti juures kontrollis, kus tehti uuringuid ravi toime kohta. Algul kasvaja tänu ravile taandus, kuid umbes kahe ja poole aasta pärast ravimite toime kadus ja haigus arenes edasi. Esialgu püüdis Maido haiguse kõrvalt tööl käia, kuid suure kukkumisohu tõttu ei saanud ta peagi üldse kodust välja minna. „Seis läks ikka väga kehvaks. Tundus, et tahab ära viia juba. Olin nii läbi, et ei suutnud trepist üles magamistuppagi minna.”

 

Uue põlvkonna ravim

Just kõige raskemal ajal, mullu sügisel tuli meeldiv uudis. Eesti arstide poole pöördus uue põlvkonna ravimite – immuunravimite – tootja ja pakkus ka Eesti neeruvähi patsientidele osalust varajase kättesaadavuse programmis. Sel puhul tasub ravimitootja ravi eest, kuni haigekassa rahastusotsust menetleb. Kõikidele programmiga liitunud patsientidele tagatakse ravimi tasuta kättesaadavus kuni ravivajaduse lõpuni.

Maido otsustas programmiga ühineda. „Olin kohe nõus. Ikka peab proovima!” meenutas Maido. Nivolumabi nimetust kandvat ravimit manustatakse kahenädalase intervalliga veenisisese infusioonina, milleks tuleb haiglas käia.

Kolm kuud pärast esimese uue ravikuuri saamist saatis dr Pokker patsiendi kompuutertomograafia uuringule. Selgus, et vähikolded olid isegi suurenenud. „Aga see on pseudoprogressioon,” selgitas dr Pokker. Maido ise tundis end juba palju paremini. Arstiga koos otsustati ravi jätkata. Kolm kuud hiljem, kui tehti teine kompuuteruuring, näitas ka pilt olulist paranemist: kolded olid kõvasti üle poole väiksemad. „Praegu on seis selline, et on jäänud väga väikesed jääkkolded,” teatas dr Pokker.

„Läks väga palju paremaks, kohe teine tunne tuli sisse, hakka või tööl käima,” kiitis Maido. Keha sai tugevamaks ja jaks tuli tagasi. „Tundus, et asjast võibki asja saada.”

Maido teeb nüüd jälle oma igapäevaseid toimetusi. Intervjuuks tabas Eesti Päevaleht ta tööpostilt masinate vahelt.

 

Kuidas vähiravimid toimivad

Dr Pokker kirjeldas uute vähiravimite toimepõhimõtet. Kasvaja puhul on probleem selles, et ta muudab end organismi immuunsüsteemile nähtamatuks. Immuunsüsteem ei tunne võõrast kasvajakudet ära ega võitle selle vastu, nagu peaks. Uus immuunravim võtab kasvajaraku ja immuunsüsteemi vahelt piduri ära ning immuunsüsteem saab ise kasvajaraku vastu tegutseda.

„Kümme aastat tagasi saime neeruvähi patsiendile öelda, et enamjaolt on tal elupäevi vaid aasta jagu,” tunnistas dr Pokker. „Märklaudravimite puhul saime rääkida juba mitmest aastast. Uute immuunravimite toimel võib patsient veelgi eluaastaid juurde saada – rõhuga sõnal „võib”, sest kõigile ei mõju ravim siiski ühtmoodi.”

Arstide teadmised nende uute ravimite mõju kohta pärinevad praegu kliinilistest uuringutest, kus ravimit on uuritud juba ligi kümme aastat.

„Viimase kümne aastaga on vähiravis toimunud meeletu areng,” kinnitas dr Pokker. „Igal aastal rahastab haigekassa mõnda uut vähiravimit või vähiravimeetodit ja seega ei saa öelda, et uued ravimid ei ole meile üldse kättesaadavad.”

„Kiidan väga arste. Neid tuleb usaldada ja võtta vastu kõik, mida nad pakuvad,” kinnitas Maido. „Häda peale ei tasu palju mõelda, tuleb ikka edasi vaadata,” oli tema sõnum teistele patsientidele.

Uroloogiliste kasvajate töögruppRegionaalhaigla

Maovähist taastumine

Seekordne Tervisepooltunni episood on pisut erinev, sest vestleme mitte arsti, vaid patsiendiga. Meil on külas Revo Türk, 36-aastane kahe lapse isa Pärnust. Veidi üle aasta tagasi diagnoositi tal maovähk ning olles haigusega võidelnud, tahab Revo nüüd oma kogemusi, nõuandeid ja toetust teiste inimestega jagada.

Loe lähemalt
Helleliina lugu

Ma ei lase end ebakindlusel häirida!

Rinnavähi diagnoosiga Helleliina Aluvee (27) haiguse tekkimise loos pole midagi loogilist ega mõistuspärast. Noor ja terve. Normaalselt elanud. Pole sõltlane. Töötab meditsiinis ja soovib teistele head. „Miks mina sain selle vähi?“ küsib ta. 

Loe lähemalt
Annika Siiboja

Rinnavähist prii

Annika Siiboja on rõõmsameelne tulesäde, kes naljatamisi nimetab end Hunt Kriim­silmaks, sest tegevuste ja hobide nimekiri, mis ta ellu kuuluvad, on aukartustäratavalt pikk. Annika on grimmeerija, tegeleb hobuste ja koertega, annab tantsutrenne ning valmistab kostüüme ja erinevaid peaehteid. 

Loe lähemalt
Egle lugu

Minust ei sõltu muud, kui et ole õnnelik ja ela!

Iluteenindaja ja kolme lapse ema Egle Kõiv sai kolmiknegatiivse rinnavähi diagnoosi märtsis 2021. „Seni, kuni on raviplaan, on kõik hästi,“ on Egle veendunud.  „Minu lugu sai alguse kevadel 2021. Treenisin tihti jõusaalis, kuni ühel hetkel hakkasin tundma, et kõhuli harjutusi on ebamugav teha. Mul on eluaeg olnud suuremad rinnad, mistõttu ei pidanud ma seda kuidagi imelikuks, muutsin lihtsalt harjutusi.  Ma pole kunagi suitsetanud ja kuni 30. eluaastani olin ka täiesti arstivõõras inimene.

Loe lähemalt
Ene

Ei ole aega surra, kui midagi on pooleli

September on verevähi teadlikkuse tõstmise kuu. Saage palun tuttavaks Haapsalust pärit proua Enega, kes sai aastaid tagasi verevähi diagnoosi. 19 aastat hiljem soovib Ene oma loo rääkida, et anda teistele patsientidele tuge ja lootust, äratundmist ja jõudu edasi liikumiseks: „Kasulik on mingi eesmärk võtta ja kogu aeg selle poole liikuda, sest ei ole aega surra, kui midagi on pooleli. Lootust ei tohi kunagi kaotada!“ Verevähid moodustavad oma erinevate esinemisvormidega 7% kõikidest teadaolevatest vähiliikidest.

Loe lähemalt
Tiina koos koos kogemusnōustaja Merike Värikuga

Õppisin hindama olulisi asju elus

Regionaalhaigla teabetoas viis aastat kogemusnõustajana töötanud ja saatusekaaslasi aidanud Tiina jagab oma lugu.   Tiina: „Elu on ilus, elu on väga ilus.” Aga kõik see ei tundunud sugugi nii seitseteist aastat tagasi, 2002. aastal. Märkasin mingil hetkel, et minu parem rinnanibu on sisse tõmbunud. Lohutasin end tükk aega, et ju vanadus vormib mind niimoodi. Enesetunne oli endiselt hea, mingit valu ei tundnud. Siiski jäi kripeldus hinge ja läksin mammoloogi vastuvõtule. Diagnoosi sain teada telefoni teel sel ajal kui olin maakodus.

Loe lähemalt