Vähihaige peab oma südametervist kontrollima

Vähiravi võib mõjutada südametervist nii aktiivravi ajal kui ka aastaid pärast ravi lõppemist, onkokardioloogid jälgivad vajadusel patsiendi südametegevust ravi kestel ja selle järel.

Autor: Stina Eilsen

„Regionaalhaiglas sujub onkoloogide ja kardioloogide vaheline koostöö hästi. Kardiolooge kaasatakse aina enam vähiravi ajal patsientide südametervisel silma peal hoidma,“ rääkis regionaalhaigla kardioloog-ülemarst Riina Vettus, kes on end erialal täiendanud maailma erinevates tippkeskustes. 

Kuidas ja miks suhteliselt uus eriala nagu onkokardioloogia on just viimastel aastatel sellise arenguhüppe teinud? Vettus ütleb, et vähiravi annab aasta-aastalt aina paremaid tulemusi, sest turule jõudvad ravimid on efektiivsemad ja patsiendid tervenevad või saavad pikkadeks  aastateks remissiooni. „Paraku on mõnel vähiravimil kardiaalsed kõrvalmõjud, mis võivad saada takistuseks onkospetsiifilise ravi jätkamiseks. Onkokardioloog saab olla abiks vähihaige raviteekonnal,“ selgitab ta. Hematoloogi, onkoloogi, kardioloogi koostöö regionaalhaiglas toimib ja eelkõige on see ikka patsiendi vajadusest lähtuvalt selliseks kujunenud. 

Onkokardioloogia aitab vähiravile kaasa 

Tänu kiiritusravi kolleegidega kahasse koostatud ravijuhisele saab haiglas edukalt ka kardiostimulaatoriga patsientidele kiiritusravi pakkuda. Koostöö rütmoloogia kabineti ja  kiiritusravispetsialistide vahel toimib hästi ning haiged saavad vajalikku onkospetsiifilist ravi.
Vettuse sõnul vajavad kardioloogi konsultatsiooni sageli patsiendid enne keemia ja kiiritusravi alustamist. Kardioloog osaleb vajadusel ka onkokonsiiliumis, kus keerulisema südamehaigusega patsiendi onkoloogilise ravi võimalusi kaalutakse. Kõrge kardiaalse riskiga inimese ravimise korral peab onkoloog väga täpselt teadma, kas ja millist onkoloogilist ravi üldse on võimalik patsiendile pakkuda.

Potentsiaalselt kardiotoksilist antratsükliinravi kasutatakse erinevate vähipaikmete keemiaravi skeemides (hematoloogias, rinnavähi ravis, jne). Varasemate südamehaiguste (südemepuudulikkus, vasaku vatsakese süstoolne düsfunktsioon) olemasolu korral võib antratsükliinravi põhjustada olulist kardiaalset dekompensatsiooni. Ka eelnevalt terve südamelihas võib eelpool nimetatud ravi tulemusel kahjustatud saada. Seetõttu on oluline enne ravi alustamist hinnata kaasuvaid riske ja vasaku vatsakese süstoolset funktsiooni. Antratsükliin- ja trastuzumabravi saavate patsientide jälgimisjuhistele toetudes saab onkoloog otsustada, millal on vajalik kaasata raviprotsessi kardioloog.

Onkokardioloogia eriala areneb

Aktiivravi lõppedes jääb patsient sageli vaid perearsti jälgimisele. „Kindlasti soovitame perearstil jälgida vähihaigusest tervenenud onkoloogilist ravi saanud patsientide südametervist,“ rõhutas Vettus. Südamehaigusele viitavate kaebuste tekkel, vajaks patsient onkokardioloogi konsultatsiooni. Õhupuudus, südamekloppimine, survetunne rinnus ning kahin südames võib sageli olla seotud varasema onkoloogilise raviga. Aastaid tagasi rindkere kiiritust saanud ja praeguseks tervenenud (näiteks lümfoomi diagnoosiga) patsiendid ei pruugi ka tõsise koronaarateroskleroosi puhul tüüpilist stenokardilist vaevust tunda. Oluline on aru saada, et ka tagasihoidlik survetunne rinnus võib sellisel juhul viidata tõsisele koronaarhaigusele.

Kahin südames võib eelneva rindekere kiiritusravi anamneesiga patsiendil olla viiteks tõsisele klapihaigusele. Regionaalhaiglas on paigaldatud mitmele kiiritusravi saanud ja nüüdseks raske aordistenoosiga patsiendile TAVI klapp. Onkokardioloogide ambulatoorsed vastuvõtud ja onkoloogiliste statsionaarsete haigete konsulteerimine toimub kõikides Eesti haiglates, kus onkoloogilist abi pakutakse ehk Põhja Eesti Regionaalhaiglas, Kliinikumis ja Ida-Tallinna Keskhaiglas.
Onkokardioloogia on alles tuure kogumas. Oleme suure teekonna ja arengu alguses. Kahjuks on koroonaolukord arengule pidurit tõmmanud ja paljud projektid on pausil ning ootamas olukorra normaliseerumist. Koroonasituatsioonis oleme pigem pakkunud praktilist abi just aktuaalsete igapäevaste probleemide lahendamisel ning jätnud eriala arenguga seotud seminarid, konverentsid ja ravijuhiste koostamised rahulikumaid aegu ootama. Lõpetamist on ootamas laste onkokardioloogiline ning rinnavähiga patsientide raseduse ning sünnitamisega seotud uuring.

 

Artikkel on ilmunud Meditsiiniuudistes: https://static-pdf.aripaev.ee/aAoEF-EVV5GizRycfwNB6ZQAybI.pdf