Suure südamega naised leukeemiavõitluse eesliinil

Juba 2005. aastast tegutseb Eestis Leukeemia ja Lümfoomihaigete Liit, kes tegeleb kasvajaliste verehaiguste teavitustööga, aidates nõu ja jõuga leukeemiahaigeid ning nende lähedasi. Milles aga liidu töö täpsemalt seisneb ja kes on need teiste aitamisele pühendunud naised, kelle panus liidu juhatuses aitab vabatahtlikkuse alusel töötaval ühendusel üldse elus püsida?

Leukeemia ehk rahvakeeli verevähk on kasvajaline verehaigus, mille diagnoos võis veel kümme-viisteist aastat tagasi tähendada kindlat surmaotsust. Meditsiini kiire areng aitab seda salakavalat tõbe kiiremini ja täpsemini diagnoosida ning kontrolli all hoida.

Nõustamine, teavitamine ja patsientide õiguste eest seismine

Suure panuse leukeemiahaigete ja nende lähedaste aitamisel, nõustamisel ja teavitamisel, aga ka patsientide õiguste eest seismisel annab MTÜ Eesti Leukeemia ja Lümfoomihaigete Liit (ELLL), kes lisaks leukeemiale, lümfoomile ja müeloomile tegutseb ka müeloproliferatiivsete haiguste (teatud tüüpi verekasvajad) valdkonnas.

ELLL tööd juhivad kolm suure südamega naist, kes teevad seda kõike oma vabast ajast ning vabatahtlikkuse alusel, see tähendab ilma rahalise tasuta. Juhatuse liikmed on Karin Kullama-Themas (juhatuses alates 2006. aastast), Ave Vaidla (Põhja-Eesti Regionaalhaigla hematoloogiakeskuse õde-nõustaja, juhatuses alates 2015. aastast) ja Kairi Jets (juhatuses alates 2021. aastast). Virtuaalkliiniku artiklis räägivad Karin ja Ave pisut lähemalt sellest, kuidas nad liitu sattusid ja milliste raskustega (aga ka rõõmudega) liidu igapäevatöös kokku puututakse – täpsemalt, miks nad seda tänuväärselt tööd teevad. 

Loe edasi Virtuaalkliiniku artiklist.