Milliseid iluteenuseid võib kasutada vähiravi ajal?

Milliseid väikesi naiselikke rõõme tuua ellu ajal, kus keha peab võitlust kurja haigusega? Igal aastal haigestub Eestis rinnavähki üle viiesaja naise. Rinnavähk on Eesti naiste seas sagedasim pahaloomuline kasvaja ja veerandil neist on vähk avastamisajaks jõudnud kaugele areneda. Keemiaravi on peamine viis, millega tänapäeva meditsiin vähile vastu astub. Kasvajarakke alistada aitava tugeva ravi toime ei jäta paraku puutumata ka teisi, terveid ja kiiresti jagunevad keharakke. Ravi kõrvaltoimed mõjutavad nii keha, vaimu kui ka välimust: juukseid, nahka, küüsi. Kuidas ja millega oma õrna keha vähiravi ajal toetada?  

Tekst: Evelin Kivilo-Paas 

Artikkel ilmus Tradehouse ajakirjas https://issuu.com/tradehouse/docs/tradehouse_kevad_2022_high

Pea nõu raviarstiga ja hoia ennast 

Dr Riina Kütner, Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloog ja kirurg 

Vähipatsientidele sobivate iluprotseduuride kohta ei ole võimalik teadusuuringute tulemustel põhinevaid nõuandeid anda, sest selliseid juhiseid lihtsalt ei ole.  

Rusikareeglina võib öelda, et kaugele arenenud vähi, eriti nahametastaaside ja luumetastaaside korral ei tohiks teha tugevat üldmassaaži. Samas on paikne lümfiteraapia pärast rinnavähi operatsiooni sageli just soovitatav, sest aitab vältida kaenlaaluse piirkonna liidete teket ja parandab häiritud lümfiringet. Seda peaksid tegema väljaõppinud lümfiterapeudid. Terveks ravitud (aktiivravi lõpetanud) patsiendid võivad kindlasti meeleolu ja enesetunnet wellness-massaažidega parandada.  

Sageli pelgavad patsiendid juukseid värvida, kuid mingeid vastunäidustusi tegelikult ei ole. Samas ei kaitse see muidugi keemiaravi korral juuste väljalangemise eest. Kuna juukse juuresibul saab mõnevõrra kahjustada, kasvavad uued juuksed tihti tagasi lokilistena.  

Näo iluravi suhtes pole samuti otseseid vastunäidustusi. Võimaliku kaasneva põletikuriskiga protseduurid, näiteks süstid, süvakoorimised vms, võiks keemiaravi ajaks siiski edasi lükata, sest immuunsüsteem on sel ajal nõrgestatud. Küpsemas eas naised, kel on nahk habras ja nahavähi (basalioomi) tekke oht suurem, peaksid selliste protseduuridega topelt ettevaatlikud olema.  

Keemiaraviga kaasnevad vahel küünekahjustused, mis kipuvad jääma pikemaks ajaks, ja sellisel juhul on abi kogenud küünetehnikust. Oleme teinud koostööd ka kogenud tätoveerijatega, kui on vaja taastada rinnanibu või katta operatsiooniarmi, kuid selle asjus tuleb enne pidada nõu raviarstiga.  

Kindlasti tuleb ravi ajal süüa tervislikult ja mitmekülgselt. Vähirakud katavad oma energiavajaduse igal juhul ning näljutamine või kindlate toiduainete piiramine teeb „peremeesorganismile“ pigem kahju.  

Alati on kasu füüsilisest aktiivsusest. Mõne uuringu andmeil aitab see lausa vähi taastekke ohtu vähendada. Ujumine aitab parandada käe liikuvust pärast rinnavähi operatsiooni.  

Hea on, kui õnnestub ära hoida kaalutõusu, sest sageli on rinnavähk östrogeentundlik ja ka rasvkoes toodetakse naissuguhormooni. Öeldakse, et 10kilone kaalutõus menopausieas viib rinnavähi tekkeriski kahekordseks.  

 

Ole kohal ja pühendu 

Pole saladus, et vähiravi kurnab nii organismi kui ka välimust, sealhulgas mõjutab naha seisundit ja kehakaalu. Mida peaksid arvestama iluteenindajad, kelle klient on saanud vähidiagnoosi? Kuidas oma klienti toetada? Nõu annab kosmeetik ja Eesti Kosmeetikute Liidu juhatuse liige Piret Kesküla.  

Pildil on Piret Keskküla

Mida tuleks teada vähi ja vähiravi ajal iluhooldusi ja -protseduure tehes? 

Vähiravis kasutatakse mitmesuguseid raviviise (kirurgiline, kiiritus- ja keemiaravi) ning nendega kaasnevad ebamugavused erinevad inimeseti.  

Lisaks paljudele muutustele organismis toimuvad ravi ajal muutused suurimas organis – nahas. Kirurgiline ravi jätab armi, keemiaravi korral hakkavad nahk ja limaskestad kuivama, kiiritusravi korral võivad kahjustada saada nahk ja koed. Kuna nahk muutub ravi ajal äärmiselt kuivaks ja tihti ka tundlikuks, võiks ravi ajal olla salongis ja koduses nahahoolduses rõhk nahka niisutavatel protseduuridel.  

On oluline, et klienditeenindaja n-ö üle ei püüaks, kartuses, et võib kuidagi valesti käituda või midagi valesti öelda. Sageli tuleb naine ju salongi lihtsalt suhtlema, ootamata nõuandeid või kaastunnet. Tähtsaim on olla kohal ja pühenduda, olla toetav ja positiivne. Kui klient soovib lõõgastust, siis tuleb talle seda pakkuda mõne sobiva protseduuriga.  

Millised iluprotseduurid on vähiravi ajal vastunäidustatud? 

Vastunäidustatud on kõik elektrilised aparaadid, näiteks LPG, ultraheliprotseduurid, elektroforees ja paljud teised. Samuti ei tohi teha tugevaid üldkehamassaaže. Need võivad stimuleerida kasvaja arengut, häirida organismis toimuvaid protsesse ja määratud ravi.  

Missugused võivad olla tugevatoimeliste protseduuride ohud, mis mõjutavad vere- ja lümfiringet? 

Kui näiteks kliendil on operatsioonil osaliselt lümfisõlmed eemaldatud, siis suureneb lümfivoolu häirumise tõttu paistetuse oht ja kudedesse koguneb vedelik. Ühtlasi võivad metastaasid olla haaranud lümfiteed ja seetõttu sulgenud lümfivoolu.  

Äärmiselt oluline on, et klient järgiks võimlemise, massaaži ja taastusravi kohta raviarsti antud juhiseid. Lümfisõlmede eemaldamise korral määrab kogu keha hõlmava lümfimassaaži arst, sest lümfivool tuleb juhtida normaalselt toimivatesse lümfisoontesse piirkondadest, kus lümfi liikumine on häiritud. Selliseid protseduure teeb väljaõppe saanud vähihaigete taastusraviga tegelev spetsialist. Ilusalongis erinevate massaažide pakkumine vähihaigele kliendile võib kasu asemel kahju tekitada.  

Paljudele naistele on vähiravi juures üks raskemaid momente juuste ja kulmude kaotus. Millist nõu neile anda? 

Kulmude ja juuste kaotus on vähi korral ajutine ja tänapäeva ilumaailma võimaluste juures lahendatav olukord. Kulmukarvade ja ripsmete kaotus keemiaravi ajal on ka väga individuaalne. On olnud juhuseid, kus olen teinud n-ö igaks juhuks vähiravi algfaasis olevale kliendile püsimeigi, et kui kulmukarvad kaovad, jääb „raam“ alles ja on abiks kulmude meikimisel. Samas on kliente, kelle kulmukarvad ei ole kogu ulatuses eemaldunud.  

Kui kulmud siiski kaovad ja ripsmed muutuvad ülihapraks (umbes 3.–4. keemiaravi korral), võib kaaluda püsimeiki. Kulmud raamivad nägu ja kulmukaar mõjub ka enesetundele positiivsemalt kui täiesti tühi piirkond. Ripsmete hapruse korral on aga abiks oskuslikult tehtud lainerijoon või suitsusilma hajutus.  

Tähtis on, et tulemus klienti kaunistaks, oleks loomulik ja palju heledam, kui tavaolukorras oleksime soovitanud. Kui kasutada ebaloomulikke tehnikaid ja värve ning puudub täiesti karvutu nahaga töötamise kogemus, on suur oht, et tulemuseks on nn šabloon või kunstlik kulm. Kõige tähtsam on suunata klient kogenud spetsialisti juurde.  

Juuste kaotuse korral nõustun juuksurite soovitusega: kui juba juukseid hakkab välja langema, tuleks lasta end kiilaks ajada ja suhtuda sellesse kui uude stiili. Tänapäeval on parukate valik väga lai ja kindlasti leiab igaüks sobiva. Ka mitmesugused peakatted õnnestub väga stiilselt välja kanda ja seegi aitab psühholoogiliselt raskest olukorrast kergemalt välja tulla.  

Kuidas iluteenindaja saab oma klienti toetada? 

Kosmeetik või meigikunstnik oskab klienti kindlasti suunata ja juhendada, õpetades lihtsaid igapäevase meigi võtteid. See on kliendi sotsiaalse seisundi taastamiseks ülioluline. Ka haigestunud kliendile on selline olukord uus, ootamatu ja murettekitav ning ta võtab iga nõuande alati tänuga vastu.  

Nahahoolduse vallas on peamine nõuanne niisutada nahka korralikult. Hoolduse valikut mõjutab ka kliendi vanus. Küpsemas eas naised ja ka mehed võiksid lisada nahka taastavaid, noorendavaid tooteid ja hooldusi, eriti kui kaalukaotus on näonahale laastavalt mõjunud. Alati tuleb kasuks puhta vee joomine. Meelepärased teraapiad mõjutavad samuti kliendi tervise taastumist ja ka ta psühholoogilist seisundit.