Emakakaela haigused on ennetatavad

Inimese papilloomiviirus (HPV) on kõige levinum seksuaalsel teel leviv infektsioon, mis võib põhjustada rakulisi muutuseid ja ka vähki emakakaelal. Need haigused arenevad reeglina aastatega ja on lihtsasti avastatavad ja ennetatavad.

Emakakaelavähi varaseks avastamiseks tuleks osaleda sõeluuringul. Sõeluuringule kutsutakse 30-65 aastaseid naisi iga viie aasta tagant. Emakakaelavähi sõeluuringul osalemine tähendab ämmaemanda või naistearsti vastuvõtul käimist, kus võetakse HPV analüüs. Kui leitakse emakakaelvähi suhtes kõrge riskiga HPV tüvi, määrab labor samast analüüsist ka rakuproovi ehk vana nimega PAP-testi. Muutuste korral analüüsis suunatakse naine emakakaela uuringule ehk kolposkoopiale. Kõiki emakakaela haiguste korral vajalikke uuringuid ja ravi saab teha Regionaalhaiglas.

Regionaalhaigla naistehaiguste polikliinikus töötab kaks ämmaemandat: Irina Loboda ja Alina Valitova. Nende vastuvõtule saab tulla ilma saatekirjata, kuid vajalik on eelregistreerimine.

Meie juures saab teha emakakaela sõeluuringuid ja HPV-viiruse vastast vaktsineerimist. HPV vastane vaktsineerimine on ohutu ja tõhus viis mitmete vähivormide ennetamiseks. Vaktsineerimise abil on võimalik vähendada riski haigestuda emakakaelavähki ja teistesse HPV-ga seotud haigustesse kuni 90%.

Asume Mustamäe korpuses 1. korrusel (registratuur nr 15). Registreerimine telefonil 617 1049.

2023. aastal kutsutakse emakakaela sõeluuringule naisi sünniaastaga: 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988 ja 1993.