4. veebruar on ülemaailmne vähi vastu võitlemise päev

Ka Eestis viis see haigus 2020. aastal meie hulgast üle 3600 inimese. Hinnanguliselt saab kuni 40% kõigist vähijuhtudest ära hoida, kui vähendada elustiilist ja keskkonnast tulenevaid riskitegureid ning vaktsineerida vähki põhjustavate viiruste vastu.

Kindlasti soovitame vähi ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks osaleda kutset saades sõeluuringutel, kuid tähelepanu tasub pöörata ka elustiilile. Vähiriskide vähendamiseks tuleks

  • vältida ülekaalu
  • vähendada alkoholitarvitamist miinimumini
  • loobuda tubaka ja nikotiini tarvitamisest

Sagedamad vähipaikmed Eestis on meestel eesnäärmevähk, kopsuvähk ja jämesoolevähk, naistel rinnavähk, jämesoolevähk ja emakakehavähk.

Kümne sagedama vähipaikme seas seostuvad ülekaalu ja rasvumisega jämesoolevähk, rinnavähk, emakakaelavähk, neeruvähk, kõhunäärmevähk, maovähk, harvematest munasarjavähk, maksa- ja sapiteede vähk ning söögitoruvähk.

Alkohol suurendab sagedamatest vähkidest rinnavähi ja jämesoolevähi riski, ent mainimata ei saa jätta ka pea- ja kaelapiirkonna kasvajaid, mille risk mitmekordistub alkoholi ja tubaka samaaegselt tarvitamisel.

Oleme loonud TAI, Sotsiaalministeeriumi ja paljude teiste osapoolte abil riikliku vähitõrjekava, mille eesmärgiks on nii vähki tõhusamalt ennetada kui ka tagajärgi leevendada. Hoidkem oma tervist!

 

TAI

 

Allikas: https://www.tai.ee/et