PSA-test: oluline abivahend eesnäärmevähi varajases avastamises

Dr Helis Pokker, onkoloog, Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogia-ja hematoloogia kliiniku keemiaravi keskuse juhataja

Pildil: onkoloogia- ja hemotoloogiakliiniku juhataja dr Helis Pokker

Eesnäärmevähi varajane avastamine suurendab oluliselt eduka ravi võimalust. Üks oluline abivahend selleks on PSA-test. 

Eesnäärmevähk on Eesti meestel kõige sagedamini diagnoositud pahaloomuline kasvaja. Igal aastal saab selle diagnoosi ligi tuhat meest. Varajases staadiumis avastatud haigus on aga väga hästi ravitav, seetõttu on ennetus ja varajane diagnoosimine võtmetähtsusega.

Üks olulisemaid tööriistu eesnäärmevähi varaseks avastamiseks on PSA-test. PSA (prostataspetsiifiline antigeen) on aine, mida toodab ainult eesnäärme kude. Selle peamine ülesanne on luua seemnevedelikus spermatosoididele sobiv keskkond. Väike osa PSA'st satub ka verre, kus selle taset on võimalik mõõta lihtsa vereanalüüsiga.

Mida PSA-test näitab ja mida mitte

Kuigi PSA-test on laialt kasutatav, ei tähenda kõrgenenud PSA tase alati vähki. Näitaja võib tõusta ka mitmetel muudel põhjustel, näiteks eesnäärmepõletiku, healoomulise suurenemise, hiljutise vahekorra või isegi külmetushaiguse tõttu.

Kasvajale viitab sageli väga kõrge PSA tase – üle 20 ng/ml, kuid isegi sel juhul on vajalik täiendav diagnostika. Kui PSA on mõõdukalt tõusnud, tuleb arvesse võtta ka muid tegureid ja sümptomeid. Seepärast on oluline jälgida PSA taseme muutust ajas, mitte hinnata seda vaid ühe mõõtmise põhjal.

Mida kiirem on PSA taseme tõus, seda suurem on tõenäosus, et tegemist on pahaloomulise kasvajaga. Isegi näiliselt normi piires olev väärtus (<2 ng/ml) võib olla murettekitav, kui see tõuseb lühikese aja jooksul märkimisväärselt.

Mida mees saab ise teha?

Kõige lihtsam viis riski hinnata on lasta teha PSA-test. Eriti soovitatav on see meestele 40+ vanuses. Kui testi tulemus on madal (alla 1,0 ng/ml), kuulub mees suure tõenäosusega nende hulka, kellel ei teki eesnäärmevähki kogu elu jooksul.

Testi saab teha perearsti kaudu või tervisepaketi raames erameditsiinikeskustes. Kui tulemus on kõrgenenud või muutuv, suunatakse patsient täiendavatele uuringutele, sealhulgas ultraheli, MRI või biopsiale.

PSA-test on väärtuslik tööriist, mis aitab eesnäärmevähki avastada enne, kui ilmnevad sümptomid. Kuigi see ei anna lõplikku vastust, annab see suuna ja võib viia varajase diagnoosini, mis omakorda võimaldab täielikku tervenemist.

Oluline on mitte jääda ootama sümptomeid.