Eestis avastatakse aastas ligikaudu 1000 jämesoolevähi esmajuhtu, kuid sageli alles hilisemates staadiumides.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla onkoloogiakeskuse üldkirurg-vanemarsti dr Tiit Suuroja sõnul on sõeluuring oluline vahend varajaste vähijuhtumite avastamises, mis aitab päästa elusid.
Mis faasis jämesoolevähk tavaliselt avastatakse?
Eestis avastatakse ligi 20-25% jämesoolevähi esmasjuhtumitest siis, kui vähil on tekkinud kaugsiirded ehk metastaasid. Need on sageli patsiendid, kes pole oma enesetundes mingit erilist muutust tundnud või pole tundnud piisavalt, et arsti juurde tulla. Lisaks on kuskil 20-30% juhtumitest, kus me avastame kasvaja, mis on levinud kasvajat ümbritsevatesse lümfisõlmedesse. Lokaalseid ehk ainult jämesoolega piirnevaid juhte on 30-40%.
Jämesoolevähi tervendav ravi on enamasti kirurgiline. Kui vähk on levinud ümbritsevatesse organitesse või lähiümbruse lümfikoestikku, siis tuleb sageli parimate ravitulemuste saamiseks rakendada lisaks kirurgilisele ravile ka keemiaravi või lokaalset kiiritusravi.
Seega oleks ideaalne jämesoolevähk avastada siis, kui ta on soole seina sisekihtides just tekkinud ja piirdub sellega. Veelgi parem oleks kasvaja muidugi avastada vähieelses staadiumis, milleks on klassikalises mõttes näärmeline polüüp. Nii on võimalik polüüpi ravides ehk eemaldades vähki päriselt ennetada. (Polüüp on kasvaja, mis ulatub jämesoole seinalt soole valendikku. Enamik polüüpidest on healoomulised - toim.) Sõeluuring on oluline meetod vähi varajases staadiumis avastamiseks.
Sõeluuringu programmi ei ilmu aga kahetsusväärselt just need inimesed, kes on suuremas riskigrupis – kellel on madalam terviseteadlikkus, halvemad eluviisid või kes ei toitu hästi, liiguvad vähe ja on ülekaalulised. Kokkuvõttes need, kellel on sõeluuringut kõige rohkem vaja, ei ilmu sageli uuringutele.
Loe edasi https://naistekas.delfi.ee/artikkel/120111702/kirurg-eestis-avastatakse…