Onkoloog Vahur Valvere: juba väike kogus alkoholi suurendab vähitekke riski

Jaanipühad on tulekul, mis tähendab osade inimeste jaoks võimalust rihm lõdvaks lasta ning lõkke ääres tavapärasest rohkem alkoholi pruukida. Siin tasub aga olla ettevaatlik. Tervise Arengu Instituudi esialgsetel andmetel suri 2021. aastal ainuüksi alkoholi liigtarvitamisest tingitud haigustesse 695 inimest. Lisaks kinnitavad teadlased, et alkohol suurendab märgatavalt vähki haigestumise riski.

Iga kümnenda vähijuhtumi põhjuseks on alkohol

Valvere sõnul on Eestis vähihaigestumus kahjuks endiselt tõusutrendis ja igal aastal diagnoositavate vähi esmajuhtude arv läheneb juba 9000-le.

“Mul küll puudub täpne statistika, mitu vähi diagnoosiga haigusjuhtu on Eestis konkreetselt seotud alkoholi tarvitamisega, kuid arvestades eestlaste suhteliselt kõrget alkoholi tarbimise määra ühe elaniku kohta, saab tõmmata paralleeli Maailma Terviseorganisatsiooni andmetega, mis toovad välja, et umbes 12 protsenti kõigist vähijuhtudest on seotud otseselt alkoholi tarvitamisega,” märgib onkoloog.

Sellise statistika juures on eriti kurb tõdeda, et viimaste aastate jooksul on alkoholi tarbimine eestlaste hulgas järjepidevalt tõusnud. Kui Eesti Alkoholipoliitika rohelise raamatu järgi on eesmärgiks seatud viia absoluutalkoholi kogus täiskasvanu kohta kaheksa liitrini aastas, siis möödunud aastal oli selleks arvuks koguni 11,1 liitrit.

Põhjuseks saab tuua aktsiisi hindade stabiliseerumise ning palkade kasvu ehk lihtsamalt öeldes: alkohol on tarbijatele paremini kättesaadav. Eesti Konjunktuuriinstituudi arvutuste kohaselt sai 2021. aastal osta keskmise netokuupalga eest 20 liitrit õlut rohkem kui aasta varem ning koguni 56 liitrit õlut rohkem kui kaks aastat tagasi.

40 protsenti vähijuhtudest on seotud kehva elustiiliga

Kuidas aga alkoholi tarvitamine vähki haigestumise tõenäosust suurendab? Teadlased on kindlaks teinud, et alkoholi lagunemisel tekkiv atseetaldehüüd tekitab vereloome tüvirakkude DNA-s pöördumatuid kahjustusi. “Tüvirakkudest tekib jagunemisel aga omakorda miljoneid DNA kahjustusega rakke,” selgitab Valvere, kuidas alkohol meie elukvaliteeti märgatavalt mõjutab.

“Erinevate ekspertide arvates on koguni 40% esmastest vähijuhtudest seotud inimeste väära elustiiliga – lisaks alkoholile ka tubakatoodete tarvitamine ning vähene füüsiline aktiivsus, millega kaasneb sageli ülekaal,” loetleb Valvere tegureid, mis veel vähki haigestumise riski suurendavad.

Alkohol tõstab vähemalt seitsme vähipaikme riski

Alkoholi klassifitseeritakse onkoloogi sõnul esimese astme kantserogeenina ja ta tõstab vähemalt seitsme vähipaikme tekke riski. “Nendeks on suu-, neelu-, kõri-, söögitoru-, rinna-, soole- ja maksavähk,” nimetab Valvere peamised vähipaikmed.

Olenevalt alkoholi kogustest võib tõusta ka teiste vähipaigete tekke risk, kuid neid üldjuhul alkoholi negatiivsetele mõjudele mittealluvaid vähivorme eraldi välja ei tooda.

Alkohol ja tubakas koos on eriti ohtlik

Eriti kahjulik on Valvere sõnul alkoholi ja tubaka koostarbimine. “Näiteks pea- ja kaelapiirkonna kasvajate korral esineb Eestis seda kahe riskifaktori kombinatsiooni kahjuks väga sageli.”

Siiski teadvustavad inimesed Valvere andmetel pigem tubaka negatiivset mõju tervisele, seevastu alkoholi ja ülekaalu vähiriski tõstvat mõju alahinnatakse. “Vähi puhul peab arvestama kõikide riskifaktoritega ja eriti nendega, mida saame oma tervisliku elustiiliga ise vältida,” toonitab Valvere.

Kindlasti ei tasu alkoholi tarbides mõelda, et mis see väike kogus alkoholi ikka teeb. Onkoloogi sõnul ei ole alkoholi puhul olemas ohutuid koguseid. “Ka väikesed kogused tõstavad vähiriski,” rõhutas ta. Risk on lihtsalt otseses seoses tarbitud alkoholi kogustega – mida rohkem on joodud, seda suurem on risk haigestumiseks.

Kuna inimesed tarvitavad alkoholi viimaste aastate jooksul aina enam, siis tasub jaanipühade ootuses meelde tuletada, et alkoholi tarvitades ei ohusta inimene ainult oma tervist, vaid muutuda ohtlikuks ka teistele – olgu selleks alkoholijoobes põhjustatud liiklusõnnetused, vägivald teiste inimeste vastu ning muud sotsiaalsed probleemid, mida liigne alkoholi tarbimine tekitada võib. Seega tasub mitu korda mõelda enne, kui lõkke ääres järgmist klaasi tõstma hakata.

Artikkel on ilmunud 20. juuni 2022 Tervise Geeniuses https://tervise.geenius.ee/blogi/targa-patsiendi-blogi/onkoloog-vahur-v…