Regionaalhaigla liitus vähilugude kogumiskampaaniaga „Elu vähiga. Jaga oma lugu.“

Eesti Tervishoiu Muuseumi, Tervise Arengu Instituudi, Eesti Vähiliidu ning ravimitootjate koostöös sündinud Eesti inimeste vähilugude kogumiskampaaniaga liitus Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Regionaalhaigla ja Eesti Tervishoiu Muuseum teevad koostööd lugude kogumisel ja ka nende jagamisel – suurema arvu inimesteni jõudmiseks jagatakse lugusid nii kogumiskeskkonnas rahvalood.ee kui Regionaalhaigla vähikeskuse lehel onkoloogiakeskus.ee.

„Enamik vähiga võitlust pidavatest patsientidest otsivad abi teiste lugudest – see on üks põhjus, miks oleme kogunud ka Regionaalhaigla patsientide lugusid, et saada tagasisidet, väärtuslikku kogemuslugu, kuidas meie patsientidel läheb.  Meie jaoks on oluline patsientide igakülgne toetamine: lugude jagamine ja kogumine annab selleks kahekordsed võimalused. Esiteks võimaldab see loo rääkijal ennast avada, välja rääkida oma mured, rõõmud ja ootused. Teiste inimeste lugude lugemine aga annab inimestele võimaluse kogemusest õppida, saada häid nõuandeid ja tuge,“ sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisuturunduse juht Stina Eilsen.

Sellistest lugudest on abi ka spetsialistidele. „Arstidele, eriti õppivatele ja noortele arstidele, aga ka kindlasti kogenud arstkonnale, annavad varasemad patsientide lood paremat mõistmist, kuidas inimesed mõtlevad, mida tunnevad, missugune on ravi kulg, kuidas lootust mitte kaotada ning kuidas lohutada ja koos rõõmustada. Eesti Tervishoiu Muuseum koos partneritega teeb väga head tööd ning oleme neile hea meelega abiks,“ lisas Eilsen.

„Tänaseks on meiega oma vähikogemuse lugu – enda või lähedase oma – jaganud juba 21 inimest. Vähidiagnoos on inimestele emotsionaalselt väga raske – oluline on, et inimene ei jääks sellega üksi. See on üks põhjusi, miks sellise kogumise oleme algatanud: et innustada muidu suhteliselt kinnist Eesti inimest rohkem rääkima ka keerulistest ja rasketest asjadest, sest sellest võib palju abi olla,“ ütles Tervishoiumuuseumi projektijuht Taavi Kuri.

„Muuseumi jaoks on sellisel kogul tulevikus suur uurimisväärtus – seda nii ajaloolastele, antropoloogidele, sotsioloogidele, arstitudengitele kui arstidele. See on jäädvustus meie meditsiinisüsteemi hetkeolukorrast kogu oma hüvede ja puudustega, samas ei puudu sealt inimeste isiklikud hirmud, eelarvamused ja lootused,“ lisas Taavi Kuri.

„Elu vähiga. Jaga oma lugu.” Eesti Tervishoiumuuseum koostöös professor Hele Everausi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Tervise Arengu Instituudi, Eesti Vähiliidu ning Roche Eesti, AstraZeneca Eesti, Pfizer Luxembourg SARL Eesti filiaali, Bayeriga on algatanud vähilugude kogumise projekti. Vähilugusid kogutakse ja avalikustatakse Eest Rahva Muuseumi lehel rahvalood.ee. Oma lugu on võimalik sisestada nii anonüümselt kui oma kontaktandmetega. Oodatud on kõik vähilood: ootame lugusid nii inimestelt, kes on põdenud vähki, kellel on vähihaigus, kes on just saanud diagnoosi kui ka lähedastelt, kes on olnud toeks ja näinud lähedalt vähihaige muresid ja rõõme. Inimesed, kes on kogenud ja kokku puutunud vähiga, saavad jagada oma lugusid neile, kelle kogemus on värske ja teadmatus suur.