Kodulähedane keemiaravi jõudis Hiiumaale

Regionaalhaigla alustas juulis Hiiumaal kodulähedase onkoloogilise keemiaraviga, 14. juulil said esimesed hiidlased Hiiumaa haiglas keemiaravi protseduurid.

„Esimesed kaks patsienti talusid ravi hästi ning olid väga rahul, et saavad vajalikud keemiaravi protseduurid nüüdsest Hiiumaal ning ei pea selleks iga kord mandrile sõitma,“ rõõmustas Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm.

„Hiiumaa haigla on regionaalhaigla tütarhaigla. Soov muuta hiidlastele vähiravi hõlpsamini kättesaadavaks on meil olnud kaua ja alates sellest suvest muutubki see teenus paremaks ning mugavamaks,“ sõnas regionaalhaigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku juhataja dr Helis Pokker ning lisas:“ Kärdlas asuvas haiglas on keemiaraviprotseduuride tegemine sealsete õdede õlul, kes on saanud eelneva väljaõppe ja koolituse regionaalhaigla keemiaravikeskuses ning saavad vajaduse korral regionaalhaigla ravimeeskonnaga konsulteerida. Tõsi, pealinnas oma raviarsti juures peavad patsiendid ikka aeg-ajalt käima, kuid mitte enam nii tihti kui varem, sest kontaktis saab olla kaugvastuvõtu, näiteks videokõne teel.“

Regionaalhaigla kogemus vähiravi pakkumisel väljaspool Mustamäe meditsiinilinnakut ulatub 2014. aasta oktoobrisse, mil koostöös Pärnu kolleegidega alustati Pärnu haiglas keemiaraviga. Kuna Hiiumaal on patsiente tunduvalt vähem ning nad saavad väga erinevat ravi, siis Kärdlasse ravimite lahustuskeskust ei ehitatud nii nagu Pärnusse, vaid regionaalhaigla onkoloogide ja haigla apteegiga koostöös valiti välja ravimid, mida on võimalik Hiiumaale transportida ning seal kasutada.