Onkoloogilised patsiendid vajavad verd

Regionaalhaigla verekeskus paneb kõigile südamele ka suvekuudel verd loovutada. Juba esimeste soojade ilmadega on verevarud langenud kriitilise piirini.

Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellepi sõnul on suvekuud verevarude osas alati kõige kriitilisemad. „Puhkusteperioodil sõidavad inimesed linnast ära maale, kuid varasemad aastad on näidanud, et just suviti on traumasid kõige enam – seega vajadus doonorvere järele kõrge,“ selgitas Lellep, lisades: „Ka haiglad on nüüdseks oma plaanilise ravitöö taastanud, mis annab samuti veretoodete väljastamisel tunda.“

Nüüd on vereloovutusele oodatud ka need doonorid, kes tarvitavad vererõhku alandavaid ravimeid või antidepressante. „Kui varasemalt oli nende ravimitega vereloovutamine vastunäidustatud, siis praeguste kriteeriumite järgi saab täisverd loovutada juhul, kui doonor on ravimi tarvitamisega alustanud vähemalt kaks nädalat tagasi, ravimite mõjul on vererõhk stabiilne ja normi piirides ning ei esine tüsistusi,“ ütles Lellep. „Samuti on nüüdsest vereloovutus lubatud neile, kes tarvitavad antidepressante ja kelle enesetunne on hea.“

Verekeskuse esindaja sõnul ei ole vereloovutusel enam takistuseks ka COVID-19 vastu vaktsineerimine – kõikide Eestis kasutusel olevate vaktsiinidega on vereloovutamine lubatud, kui enesetunne on hea ja kõrvaltoimed ei esine.

Tallinnas saab verd loovutada aadressil Ädala 2 asuvas verekeskuses ja aadressil Valukoja 7 asuvas Ülemiste Doonorikeskuses. Lisaks toimuvad argipäeviti väljasõidud erinevatesse asutustesse ja kultuurikeskustesse. Enne vereloovutust soovitame broneerida aja ja tutvuda lisainfoga verekeskuse kodulehel: www.verekeskus.ee.