Neuroendokriinkasvajaga patsiendid saavad taas radionukliidravi

7. aprillil toimus nukleaarmeditsiini osakonnas taas üle pika aja esimene peptiidretseptor radionukliidravi protseduur 177Lu-DOTATATE-ga (PRRT).

See raviviis on näidustatud mitteopereeritavate või metastaatiliste progresseeruvate kõrgelt diferentseerunud (G1 ja G2) somatostatiiniretseptor-postiivsete neuroendokriinkasvajate (NET) raviks täiskasvanutel. "Need on patsiendid, kellel ei ole kasvaja asukoha või leviku tõttu radikaalne kirurgiline ravi võimalik ja kellel on molekulaar-kuvamisuuringutel (PET või SPET) tõestatud kasvajakoe piisav somatostatiiniretseptorite afiinsus", selgitas nukleaarmeditsiiniosakonna juhataja kt dr Liina Karusoo.

Regionaalhaigla nukleaarmeditsiini osakonnas on varasem PRRT teostamise kogemus olemas, kuid viimastel aastatel on see raviviis olnud kõrge hinna tõttu meie patsientidele kättesaamatu. Alates käesoleva aasta algusest saame 177Lu-DOTATATE-ravi teostada ravimitootja poolt algatatud kaastundliku programmi raames.

Olles NET-kasvajate kompetentsikeskus Eestis, on sellise raviviisi taas kättesaadavaks muutumine meie patsientidele ülioluline maamärk. Nimetatud ravi parandab väga olulisel määral nende patisentide elukvaliteeti ning pikendab elulemust, samuti annab PRRT suhteliselt pikaaegse ravivastuse ning on patsientidele hästi talutav.

Aastas on planeeritud teostada PRRT umbes kümnele NET-patsiendile.