Diagnoos võib olla ehmatav, kuid tänapäevane tipptasemel ravi aitab jätkata täisväärtuslikku elu. Elu ei jää seisma!
Raviteekonnale asumiseks tehakse raviotsus ja koostatakse raviplaan. Raviplaanis arvestatakse kasvaja tüüpi, selle paiknemist, suurust ja levikut, samuti Teie tervislikku seisundit, mis tehakse uuringutega kindlaks enne otsuse tegemist. Enamasti tehakse esmane raviotsus arstlikus konsiiliumis, kus on koos vähiravi arstid. Konsiiliumi otsuse edasise ravi kohta saate lisaks ka kirjalikult.
Tänapäevases ja kvaliteetses vähiravis kasutatakse erinevaid onkoloogilisi raviviise, mida vajadusel omavahel kombineeritakse. Nii kujunebki Teie raviteekond. Ravi tehakse vaid Teie nõusolekul. Arsti vastuvõtul või haiglaravile saabudes selgitatakse Teile, milline ravi on Teie jaoks meditsiiniliselt soovitatav, mis on ravi eesmärk, kuidas ravi kulgeb ning milliste kõrvalnähtudega peate arvestama. Ravi käigus võidakse raviplaani muuta haiguse kulust, seisundi muutusest, ravi tulemustest või Teie soovist johtuvalt.
Raviplaani järgi ravimiseks peab arstil olema Teie nõusolek. Teil võib olla raske esmasel vastuvõtul otsustada, kas pakutud raviga nõustuda või mitte. Teil on õigus paluda mõistlikku mõtlemisaega, et teha ravi alustamise otsus. Ka ravi käigus võib tekkida vajadus uuesti otsustada, kas ja mis tüüpi raviga nõus olla. On loomulik, et raviotsuses ei pruugi kõik Teile mõistetav olla ja täiendavad küsimused ei tule alati kohe meelde. Liiatigi võib vähidiagnoosi kuulmine olla psühholoogiliselt raskesti talutav.
Kui vähegi võimalik, võtke arsti vastuvõtule kaasa keegi lähedastest inimestest, kes on Teile toeks, aitab räägitavast aru saada ning meeles pidada, mida arstid Teile haiguse ja ravi kohta räägivad. Soovitame Teil pöörduda meie nõustajate ehk palliatiivravi spetsialistide poole, kes aitavad Teil raviplaani lahti mõtestada ja pakuvad hingelist tuge. Enne arsti vastuvõtule tulekut soovitame kõik küsimused eelnevalt üles kirjutada, et vastuvõtu ajal ei ununeks kõike Teid huvitavat arstilt küsida.
Tutvuge patisendi infolehega: Vähiravi teejuht
Kirurgiline ravi
Keemiaravi
Kiiritusravi
Nukleaarmeditsiin
Teranostika
Palliatiivravi
Õde-nõustajad
Onkoloogia- ja hematoloogiakliinikus osutavad õendusabi ja toetavad patsiendi raviteekonda onkoloogiavaldkonna õed ja eriõed. Onkoloogia õed on saanud vastava väljaõppe ja neil on valdkonnas töökogemus.